Bractwo Krzyża Świętego

CZYM JEST?

I. Postanowienia ogólne

1. Duchowni, osoby życia konsekrowanego i katolicy świeccy, zrzeszeni we wspólnotach na terenie poszczególnych parafii i podejmujący - głównie jako owoc tzw. "Misji u stóp Krzyża" - charyzmat określony w niniejszym statucie noszą nazwę: "Bractwo Krzyża Świętego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej", zwane dalej "Bractwem".
  2. Siedzibą Bractwa jest parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie, gdzie rozpoczęło się duchowe dzieło "Misje u stóp Krzyża". Sekretariat Bractwa mieści się w Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, przeżywająca w latach 2010-2023 dzieło szczególnej duchowej odnowy wiary pod nazwą "Misje u stóp Krzyża".
  3. Terenem działania Bractwa jest Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska.

II. Cele Bractwa Krzyża Świętego

1. Pogłębianie i umacnianie wiary katolickiej w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.
  2. Upowszechnianie czci Krzyża Świętego - jako znaku zbawczej Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
  3. Osobista i wspólnotowa modlitwa, połączona z rozważaniem męki Jezusa Chrystusa.
  4. Krzewienie duchowości pasyjnej i organizowanie nabożeństw pasyjnych.
  5. Czyny miłosierdzia względem potrzebujących pomocy.
  6. Obrona Krzyża w miejscach publicznych.
  7. Odkrywania, przeżywanie i upowszechnianie duchowego dziedzictwa Zachodniego Pomorza, którego szczególnym symbolem jest prastary Krzyż z Katedry w Kamieniu Pomorskim sięgający tradycją czasów św. Ottona.

III. Metody Bractwa Krzyża Świętego

Bractwo realizuje swoje cele poprzez następujące formy działania:

1. Życie w stanie łaski uświęcającej i aktywne uczestnictwo w życiu wspólnoty parafialnej, między innymi poprzez częste uczestnictwo w Eucharystii (także w dni powszednie) i comiesięczną spowiedź - w miarę możliwości - pod stałym kierownictwem duchowym.
  2. Angażowanie się w liturgiczną służbę ołtarza, m.in.: poprzez czytanie Słowa Bożego, modlitwy wiernych oraz - w miarę możliwości - animowanie śpiewu.
  3. Pogłębianie wiedzy o Krzyżu Jezusa Chrystusa w aspekcie historycznym, teologicznym i duchowym, m.in.: poprzez studium Pisma Świętego i medytację biblijną oraz poznawanie nauczania Kościoła i tekstów świętych na ten temat.
  4. Oddawanie czci Relikwiom Krzyża Świętego zarówno z intencją własnego uświęcenia, jak też z intencją przebłagania za grzechy innych ludzi, a szczególnie za te grzechy, których skutki trwają do dzisiaj na naszej ziemi.
  5. Opieka nad krzyżami misyjnymi, procesyjnymi i adoracyjnymi w świątyniach oraz stacjami Drogi Krzyżowej w kościołach przy świątyniach. Troska o krzyże misyjne na placach kościelnych, a także cmentarzach (również historycznych) oraz przy drogach na terenie parafii.
  6. Wspólnotowe lub indywidualne okresowe nawiedzanie prastarego Krzyża z Katedry w Kamieniu Pomorskim - symbolu wiary całego Zachodniego Pomorza, obecnie zabezpieczonego w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
  7. Pogłębione przeżywanie piątku jako chrześcijańskiego dnia pokutnego i wierne praktykowanie w tym dniu postu i pogłębionej modlitwy według intencji wskazanej przez Księdza Proboszcza.
  8. W każdy piątek osobiste praktykowanie wybranego nabożeństwa pasyjnego, np. Koronka do Miłosierdzia Bożego, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale lub tajemnice bolesne Różańca.
  9. W czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca udział w spotkaniu formacyjnym wszystkich członków Bractwa zrzeszonych w parafii, którego program tworzą, m.in.: katecheza, adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza Święta oraz wymiana doświadczeń.
  10. W Wielki Piątek udział w uroczystym wniesieniu Krzyża i ewentualna pomoc wiernym w Jego uczczeniu przez ucałowanie.
  11. Coroczne pielgrzymowanie do Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w Kamieniu Pomorskim.
  12. Podejmowanie działań, również zorganizowanych w celu obrony Krzyża w miejscach publicznych.
  13. Troska o chorych i prześladowanych z powodu wiary.

Osoby, które pragną przyłączyć się do Bractwa Krzyża Świętego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej prosimy o wypełnienie i przekazanie deklaracji członkowskiej do Księdza Proboszcza w kancelarii parafialnej lub w zakrystii.

Opiekun duchowy wspólnoty Ks. dr Zbigniew Wyka