Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Szczęść Boże!   Witamy na stronie Parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie!

Pielgrzymka do Grecji

PIELGRZYMKA - REKOLEKCJE w GRECJI

ŚLADAMI ŚW. PAWŁA

(Poznajemy Dzieje Apostolskie)

26.05 - 3.06.2018

 

 [Pobierz program jako PDF ]

 

Dzień 1 - 26.05.2018

Transfer na lotnisko, przylot do Salonik. Dawna nazwa miejscowości „Tesaloniki” – stolica rzymskiej prowincji Macedonii. Do wspólnoty tu założonej św. Paweł pisał Listy do Tesaloniczan. Pobyt Apostoła Narodów w Tesalonice jest w 17. rozdziale Dziejów Apostolskich. Saloniki - zwiedzanie po przylocie, w programie m.in. Biała Wieża, która była częścią murów obronnych miasta z czasów Sulejmana Wielkiego. Przejdziemy przez miasto zwiedzając ruiny Pałacu Galeriusza, Łuk Galeriusza, Rotundę - zbudowane w czasach rzymskich. Zatrzymany się również obok Forum Romanum, gdzie św. Paweł przemawiał do mieszkańców Salonik. Zwiedzimy największą katedrę Grecką pod wezwaniem św. DIMITRA. Gdzie znajdują się relikwie św. Dimitra i katakumby gdzie prawdopodobnie zamordowano świętego. Przejdziemy przez plac Dikastyrion gdzie zobaczymy łaźnie tureckie oraz stary bazar turecki. Zatrzymany się również na Placu Arystotelesa. Msza Św. Przejazd do hotelu w Olimpic Beach. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 2 - 27.05.2018

Po śniadaniu wyjazd do Kavala - przepięknego portowego miasta, do którego po raz pierwszy zawitał Apostoł Paweł podczas swojej pierwszej podróży misyjnej na kontynent europejski. Obok portu zobaczymy tzw. bemę z ciekawą mozaiką przedstawiającą zejście św. Pawła na ląd w Neapoli - dzisiejszą Kavala; następnie akwedukt zbudowany przez Sulejmana Wielkiego oraz twierdzę przy porcie. Przejazd do Filippi, gdzie zwiedzimy starożytne miasto, do którego przybył św. Paweł i gdzie powstała chrześcijańska wspólnota. Zobaczymy też miejsce gdzie był więziony Apostoł Narodów ze swoim przyjacielem Sylasem. Przejazd do Lidii, gdzie św. Paweł ochrzcił pierwszą Europejkę Lidię. Zobaczymy kościół – babtysterium - nad brzegiem rzeki zwanej drugim Jordanem. Pobyt św. Pawła w Filippi jest przedstawiony w 16. rozdziale Dziejów Apostolskich. Do wspólnoty powstałej w Filippi św. Paweł napisał List do Filipian. Msza Święta. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.

 

Dzień 3 - 28.05.2018

Po śniadaniu wyjazd do Verii, dawna Berea. Ewangelizacja tego miasta jest przedstawiona w 17. rozdziale Dziejów Apostolskich. W Veria zatrzymamy się w miejscu gdzie nauczał św. Paweł. Msza święta. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Wieczorem Grecji Wieczór. Transfer do tawerny 20:30-24:00.

W cenie kolacja: II danie, grecka sałatka, wino, pieczywo, woda, deser oraz program folk i pop. Tradycyjne greckie tańce, nauka kroków Zorby oraz muzyka Grecka.

 

Dzień 4 - 29.05.2018

Po śniadaniu wyjazd na wycieczkę na Olimp. Podczas wycieczki zwiedzimy klasztor św. DIONYSIOSA Olimpijskiego, gdzie odwiedzimy kościół i muzeum, w którym zobaczymy Stare bizantyjskie ikony oraz liczne relikwie świętych (św. DIONYSIOS, Jerzego, Paraskievi). W przyklasztornym sklepie możliwość zakupu wyrobów produkowanych przez mnichów.

 

Dzień 5 - 30.05.2018

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd na Meteory - centrum klasztorne - zawieszone w chmurach, ósmy cud świata wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego Unesco. Wizyta w klasztorze męskim (jednym z czterech) i damskim (jednym z dwóch) Po drodze zatrzymany się w Wąwozie Tempi, gdzie odwiedzimy wykuty w skale kościółek św. Paraskievi, która jest w Grecji patronką osób niewidomych. Obok kościółka święte źródełko z wodą, która ma właściwości lecznicze. Przejedziemy przez miasta Laryssa
i Trikala i
zatrzymany się w Kalambace, miasteczku u podnóża Meteor. W miasteczku zawitamy do pracowni ikon bizantyjskiej, gdzie poznamy proces pisania ikon. W sklepie obok możliwość zakupu ikon bizantyjskich i również pisanych na potrzeby Polaków (św. Wojciech, Jan Paweł II, Ojciec Pio, Andrzej
i inni). Na Meteorach pozostało do dnia dzisiejszego z 24 klasztorów tylko sześć, dwa żeńskie i cztery męskie. Msza Św. Przejazd do Kamena Vourla. Zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja.

 

Dzień 6 - 31.06.2018

Po śniadaniu wyjazd do Delf- starożytny pępek świata. W Delfach zwiedzimy świątynię Apolina, skarbce, stadion i muzeum z unikatowymi eksponatami i rzeźbami. W drodze powrotnej odwiedzimy klasztor św. Łukasza - Osios Lukas. Powrót do hotelu i obiadokolacja.

 

Dzień 7 - 1.06 2018

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd do Aten. Ewangelizację św. Pawła przedstawia 17. rozdział Dziejów Apostolskich. W Atenach zwiedzanie zaczniemy od Stadionu Olimpijskiego, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Zwiedzimy również Akropol gdzie zobaczymy Propyleje, Partenon, świątynię Niki, Erechtejon i teatr Dionysiosa. Pod Akropolem zatrzymany się przy Areopag, gdzie nauczał św. Paweł. Przejdziemy przez Stare miasto tzw. Plaka gdzie zobaczymy Grecką Agorę, Rzymską Agorę, Wieże Wiatrów, Bibliotekę Hadriana, Katedrę Ateńska. Zatrzymamy się przy Parlamencie, gdzie zobaczymy zmianę warty przy grobie nieznanego żołnierza. Przejazd przez Ateny do Tolo.

Po drodze zatrzymany się w Termopilach aby oddać cześć Leonidasowi i 300 Spartanom.

Msza Święta. Obiadokolacja i nocleg w Tolo.

 

Dzień 8 - 2.06.2018

Po śniadaniu wyjazd do starożytnego Koryntu. Ewangelizację św. Pawła, prowadzoną w Koryncie, przedstawia 18. rozdział Dziejów Apostolskich. Do wspólnoty tu powstałej św. Paweł pisał Listy do Koryntian. Zwiedzimy starożytny Korynt miejsce kultu Apolina. Pośród starożytnych ruin zobaczymy tzw. bemę, miejsce gdzie przemawiał św. Paweł do Koryntian. Msza Święta. W Koryncie zatrzymany się aby zobaczyć Kanał Koryncki. Ewentualne jeszcze dodatkowe przejazd do Myken - pałac Agamemnona i Epidawros - największy starożytny teatr na 15 tys. wodzów. Przyjazd do hotelu i obiadokolacja.

 

Dzień 9 - 3.06.2018

Po śniadaniu wykwaterowanie i transfer na lotnisko w Atenach. Przylot do Berlina. Transfer do Szczecina.

 

Cena: 440 EURO + 1900 PLN

Przy podpisywaniu umowy wpisowe bezzwrotne 500 zł.

Potem 1.400 PLN do 30 marca 2018 i 440 EURO do końca kwietnia 2018 r.

 

Cena zawiera :

  • Bilet lotniczy na trasie Berlin - Saloniki - Ateny - Berlin
  • Transfer na lotnisko Szczecin - Berlin - Szczecin
  • Ubezpieczenie, transport lokalny, wieczór grecki
  • Noclegi wraz z wyżywieniem HB (Śniadania i Obiadokolacje) 4 x w Olimpic Beach, 2 x Kamena Vourla, 2 x Tolo
  • Pilota / przewodników miejskich w języku polskim

Dodatkowo płatne (na miejscu)

  • Meteora - 3 euro; Akropol - 20 euro; Korynt - 12 euro; Filipii - 12 euro; Delfy - 15 euro;
    Mykeny - 15 euro; Epidawrod - 15 euro
  • Studenci wejścia za darmo, emeryci 50% zniżki

 

Zapisy i informacje: tel. 604-64-31-88 lub 503-02-42-42.

Parafia rzymskokatolicka

p.w. Matki Boskiej Bolesnej

 w Mierzynie

 
Data powstania: 01.05.1947

Księgi od 1948 r.    Odpust: 15 września

Proboszcz parafii:

Ks. Dziekan prob. prałat dr Zbigniew Wyka

 

Przynależność:

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska

 Dekanat: Szczecin-Pogodno

Biuro parafialne


 
ul. Welecka 17, 72-006 Mierzyn 
tel. (091) 483 12 85
parafiamierzyn@wp.pl

 czynne w dni powszednie od godz. 17:00